bilgi teknolojileri

Önümüzdeki Yıl için Bilgi Teknolojileri Stratejisi Nasıl Geliştirilir?

BT Stratejiniz İçin Dikkate Alınması Gereken 5 Şey

Yılın bu zamanında, müşterilerimizin çoğu gelecek yıl için bütçelerini ve planlarını sonuçlandırmaktadır. Gibibyte’daki işimizin bir parçası, iş hedeflerine uygun sağlam bir BT stratejisi geliştirmelerine ve uygulamalarına yardımcı olmaktır. Bunu göz önünde bulundurarak, önümüzdeki yıl için BT stratejinizi geliştirirken göz önünde bulundurmanız gereken 5 şey var.

1) Bir teknoloji misyonu beyanı geliştirin.

Teknolojinin kuruluşunuzun hedeflerini nasıl desteklemesini istediğinizi düşünün. E-posta ve dosya depolama gibi temel bilgiler tüm kuruluşlarda benzerdir, ancak çözmeniz gereken şey teknolojinizin belirli işletmenizi etkilemesini istediğiniz benzersiz bir yöntemdir. Genel olarak, şirketinizin nereye gittiğini ve teknolojinin sizi oraya götürmenize nasıl yardımcı olabileceğini belirlemeniz gerekir.

2) Bir teknoloji SWOT analizi yapın.

Burası, şirketinizin teknolojiyle ilgili güçlü yanlarını, zayıf yönlerini, fırsatlarını ve tehditlerini özetlediğiniz yerdir. Bunu yapmak, teknolojinin zayıf yönleri ve tehditleri azaltmaya yardımcı olabileceği veya size güçlü yanlardan ve fırsatlardan yararlanabileceğiniz alanlar görmenize yardımcı olacaktır. Dikkatli bir uyarı: Hemen hemen tüm kuruluşların tehdit sütunlarında siber güvenlik olmalıdır.

3) Kısa ve uzun vadeli hedeflerinizi gözden geçirin.

Kuruluşunuzun neyi başarmak için çalıştığını bilmek, hangi teknolojilere yatırım yapmaya değer olduğunuzu ve bu hedeflere daha iyi ulaşmak için ekibinizi nasıl destekleyebileceklerini düşünmenize yardımcı olacaktır. İş dünyası hızla bulut teknolojisine doğru ilerliyor. Bunu henüz dikkate almadıysanız, gelecek yıl, bulutun işletmenizi nasıl etkileyeceğini düşündüğünüz yıl olması gerekir. Dijital dönüşüm gerçekleşiyor ve yanıtınız işinizi yapabilir veya bozabilir.

4) Ekibinizin eğitim ve gelişim ihtiyaçlarını ele alın.

Personeliniz için siber güvenlik eğitimine öncelik vermek istersiniz, çünkü bunlar siber suçlular için bir numaralı hedeftir. Ayrıca, yeni teknolojileri benimserken hangi becerilerin öğrenilmesi gerektiğini ve bu becerileri kullanan çalışanları nasıl eğiteceğinizi düşünmek istersiniz.

5) Bir BT bütçesi geliştirin.

BT bütçesini bir oksimoron olarak değerlendirmek için konuştuğumuz birçok iş lideri; BT maliyetlerinin her zaman sürpriz olduğunu ve yatırımın her zaman kontrolden çıktığını düşünüyorlar. Ancak doğru odak ve ekiple bir BT bütçesi oluşturulabilir ve takip edilebilir. BT bütçesi hedeflerinize uygun olmalı ve şirketinizin kuruluşunuzu etkili bir şekilde yürütmek için ihtiyaç duyduğunuz teknolojiye uygun şekilde yatırım yapabilmesini sağlamalıdır.

En kullanışlı BT bütçeleri 3 yıllık bir döngüye dayanır ve bu zaman dilimi için gereken yatırımlar hakkında size büyük bir görünürlük sağlar. Bu işlem sırasında kuruluşunuzun liderlik ekibini ve paydaşlarını dahil ettiğinizden emin olun. Şirketinizde C düzeyinde bir BT çalışanınız yoksa, işlem boyunca size yardımcı olması için Gibibyte veya dışarıdan bir BT danışmanı gibi bir şirketle bağlantı kurmak isteyebilirsiniz.

Yardım etmek isteriz! Önümüzdeki yıl BT stratejinizi nasıl oluşturacağınız hakkında sorularınız varsa size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Lütfen bize buradan ulaşmaktan çekinmeyin.